Doprava zadarmo od 60 eur

Tipy, ako správne uskladniť porcelánový riad

a896233d0a34b7ed14145e0a5573127d

Každá špeciálna príležitosť si vyžaduje niečo špeciálne. Vianoce v našich pomyselných rebríčkoch výnimočných dní, chvíľ či sviatkov radíme vysoko. A často rovno najvyššie. Vytiahnuť tak výnimočný porcelánový riad môže byť počas Štedrého dňa samozrejmosťou. Ako však predĺžiť životnosť obľúbenému porcelánu? Pomôžu naše tipy, ako správne uskladniť porcelánový riad.

Prach, praskliny, odtrhnuté ušká, obité hrany alebo ošúchané pozlátenie. Aj ten najkvalitnejší porcelánový riad môže postihnúť jedno z týchto nešťastí. Nechceme a ani nebudeme ho privolávať, práve naopak, poradíme vám, ako sa mu úspešne vyhnúť veľkým oblúkom.

Presklená vitrína ako skvelé miesto pre porcelán

Špeciálny porcelán si zaslúži špeciálne miesto. Nevystavujte ho rizikám každodenného riadu a nájdite mu vlastné miesto. Čo by ste povedali na presklenú vitrínu, kde budú vaše obľúbené kúsky plniť úlohu dekorácie?

Za nás skvelá voľba. Hneď z dvoch dôvodov: presklené dvierka na vitríne zmiernia množstvo nahromadeného prachu a zároveň vám nebude nič brániť v tom, aby ste sa sviatočným porcelánovým riadom pokochali aj mimo Vianoc. Či Veľkej noci, narodenín alebo iného významného dňa.

Porcelánové hrnčeky nevešajte ani nepokladajte hore dnom

Porcelánové hrnčeky a šálky dokážu vyzerať skvelo, keď ich povesíte za uško. Najmä v kuchyni vidieckeho štýlu. Tiež im však týmto skladovaním dokážete uškodiť – uško patrí medzi najzraniteľnejšie miesta porcelánovej šálky alebo hrnčeka.

Kam s nimi? Pokojne do presklenej vitríny k ostatnému porcelánu. Odporúčame však nepokladať ich ani hore dnom. Iste, stanú sa menším lapačom prachu, pozlátený či glazúrovaný okraj sa však môže rýchlo opotrebiť, poškrabať či rovno zošúchať. V prípade, že porcelánové šálky pokladáte na podšálky, dajte medzi ne krúžok papierovej utierky, prípadne iného mäkkého materiálu.

Medzi porcelánové taniere vsuňte niečo mäkké

Ako sme už naznačili vyššie, pri uskladnení porcelánového riadu sa medzi jednotlivé kúsky oplatí vsunúť niečo mäkšie. Zabránite tak obitiu, poškrabaniu a prasknutiu, ktoré pri stohovaní porcelánových tanierov, mís a misiek na seba hrozí.

Ideálne je vybrať materiál, ktorý nebude púšťať farbu či mastnotu. Skvelou voľbou sú napríklad papierové kuchynské utierky, bublinková fólia alebo penová výplň. Tiež tu platí zásada striedmosti – čím menej porcelánového riadu na seba naukladáte, tým menšie riziko akéhokoľvek nešťastia. Vyhnite sa stavaniu porcelánových Babylónskych veží.

Veľké porcelánové kusy zabaľte do odolnej škatule

Ostali vám veľké kusy riadu – porcelánové misy, mliečniky či čajníky –, ktoré sa nezmestia do vitríny? Aj tie si pri uskladnení zaslúžia atričnú opateru. Akú? Najlepšie sa budú mať na pokojnom mieste, kde sa bude okolo nich odohrávať čo najmenej každodennej rutiny.

Na uskladnenie porcelánu lepšie ako kartónové škatule poslúžia tie plastové. Sú pevnejšie, neprepadne im pri manipulácii dno a ľahko ich zbavíte prachu. Porcelánový riad tiež dôkladne zabaľte – bublinková fólia, penová výplň či kuchynské utierky sú skvelou voľbou. Ak si na tieto tipy po Vianociach spomeniete, porcelánový riad sa vám poďakuje: skvelým stavom aj pri ďalšom sviatku.

Hľadáte sviatočný riad, s ktorým by ste radi prežili výnimočnú Veľkú noc? Pozrite si našu ponuku porcelánového riadu, dekorácií i doplnkov na Veľkú noc 2024.